Αρχική | Πρόγραμμα | Στόχοι | Μεθοδολογία | Υλοποίηση | Βιβλιογραφία - Υλικό | Συντελεστές

Εκπαιδευτικό υλικό

• Ζωγράφισε το νομό Κέρκυρας - Εδώ τα νήπια/προνήπια καλούνται να βρουν στο χάρτη της Ελλάδας το νομό της Κέρκυρας για τον χρωματίσουν.
  • Δραματοποίηση της Οδύσσειας - Το σκετς αυτό βασίζεται στην Οδύσσεια της Σ. Ζαραμπούκα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τις νηπιαγωγούς κατά την ενασχόληση με θέματα όπως η θάλασσα και η ιστορία.
  • Ιστορία της Κέρκυρας - Έχει μορφή Powerpoint και περιέχει πλούσιο φωτογραφικό υλικό για το νησί.
  • Ιστορική εξέλιξη των καραβιών - Έχει μορφή Powerpoint και περιέχει πλούσιο φωτογραφικό υλικό για διάφορα είδη καραβιών

Βιβλιογραφία

• ΥΠΕΠΘ: (Σεπτέμβριος 2002) Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών Για το Νηπιαγωγειο - Προγράμματα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριοτήτων, Αθήνα Ο.Ε.Δ.Β.
  • Βιβλίο δραστηριοτήτων για το νηπιαγωγείο – βιβλίο νηπιαγωγού, Αθήνα
  • ΔΕΚΗΚΑΝΑΚΗ, Ν. ΚΟΚΟΛΑΚΗ, Ρ. ΝΟΙΔΟΥ , Μ.(2000) Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στην Προσχολική Ηλικία, Ελληνικά Γράμματα
  • ΜΠΕΡΝΑΝΤΕΤ, Τ. ΜΠΑΡΤ, Β. (2004) 1001 Δραστηριότητες για τα νηπιαγωγεία, Μεταίχμιο
  • ΥΠΕΠΘ- ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ: Η Ευέλικτη ζώνη στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, Περιφέρεια Ιονίων Νήσων- αντιπροσωπευτικές εργασίες μαθητών κατά το σχολικό έτος 2003-04.
  • Διμηνιαίο Περιοδικό Προσχολικής Αγωγής Σύγχρονο Νηπιαγωγείο (έρευνα – θεωρία- Πράξη), Μεταίχμιο
  • Ανακαλύπτοντας τον Φυσικό Κόσμο, Βιβλίο δραστηριοτήτων για τη προσχολική αγωγή, Πατάκης

Παιδαγωγικά Βιβλία για παιδιά

• Εικόνες της θάλασσας Modern Times